E-mail:salamon@salamon.pl
Telefon:87 565 00 99
 
Salamon Consulting
 

Profesjonalny Menedżer 2021 Moduł Trzeci

2021-05-14

 

To już trzecie i ostatnie spotkanie z cyklu „Profesjonalny Menedżer", które odbędzie się 23 czerwca 2021. Nagrania z dwóch poprzednich są dostępne, a dzięki wysokiemu dofinansowaniu koszt jest symboliczny.

1. Tym razem pochylamy się nad wszystkimi 10 kluczowymi wyzwaniami, które stają przed profesjonalnym menedżerem / liderem. Od zatrudniania i zwalniania pracowników, poprzez dobre szkolenie i doskonalenie, skuteczne delegowanie, rozwiązywanie konfliktów, reagowanie na zmiany, ocenianie podwładnych / partnerów po dbanie o zrównoważony rozwój zespołu. To niby takie oczywiste, a jednak po drodze popełniamy tak wiele banalnych błędów.

Sam się tego uczę stale od nowa nie tylko w pracy, ale także w codziennym życiu i tylko dzięki temu dziś jest dużo lepiej niż kiedyś, choć tak wiele zostało do zrobienia. Warto iść w tym kierunku.

Powiem też o kilku innych bardzo ważnych kwestiach w codziennej pracy menedżera / lidera:

2. Dlaczego jezuici uchodzą za wzór efektywności? Kiedy Cel uświęca środki?

Mam tu trochę do powiedzenia jako były jezuita, który na sobie doświadczał fenomenu efektywności zarządzania zaczerpniętej z wzorców sprzed prawie 500 lat. Ale powiem też o tym z perspektywy znajomości całkiem odmiennych modeli zarządzania, które wyrosły np. z konfucjonizmu.

3. Nie więcej pracy, tylko więcej Efektu, czyli Matryca Eisenhowera raz jeszcze.

I znów – to takie oczywiste, a jednocześnie tak słabo wykorzystywane na co dzień w firmach. Szkoda.

4. Priorytety, priorytety, głupcze, czyli kolejny kamyk w układance Pareto.

Czy szefom naprawdę trzeba o tym przypominać? Z pracy doradczej prowadzonej przez 30 lat widzę, że niestety zdecydowanie tak. Liderzy są stale zaskoczeni, gdy pytam o aktualne Cele. Błądzą, udają, że wiedzą. Czy na pewno? Czy wystarczająco świeże i porywające innych?

5. Naucz się nagradzać siebie, a docenisz efekt nagradzania Zespołu.

Nie da się skutecznie zarządzać, dopóki nie nauczymy się stale na świeżo motywować siebie. Trzeba skądś brać energię, bo tylko tym zapałem porywamy innych. Własny łatwo wysycha, gaśnie, a tylu menedżerów ma pretensje, że zespół jest za mało gorliwy. Czy na pewno?

3.      6. Jak wykorzystać Kreatywność Zespołu, by Wydajność, Optymalizacja Kosztów i Jakość były składową jego bieżącej pracy.

Szefowie skarżą się na brak Innowacyjności, kreatywności, dobrych pomysłów, ale zapominają, że ją stale trzeba umiejętnie pobudzać, albo nie doświadczyli jeszcze o ile pomysły współtworzone przez zespół są lepsze od tych, które wymyślili sami – nawet lub zwłaszcza, gdy naprawdę są geniuszami. A często faktycznie są geniuszami nie tylko biznesu. Znam takich bardzo wielu.

7. Dlaczego warto wrócić do tygodniówek? I inne proste sposoby, które działają jeszcze mocniej dziś!

Szkoda, że tak łatwo zapominamy o prostych sposobach motywacji i pracy zespołów, które nieprzypadkowo sprawdzały się przez lata, a niektóre przez wieki. Może końcówka (daj Boże) pandemii to dobry czas, by odświeżyć niektóre stare metody.

8. Spotkania i Rozmowy, które dają energię i pomysły.

Niektóre spotkania są faktycznie stratą czasu, ale wystarczy lekko zmienić sposób ich odbywania i wszystko nabiera sensu i daje niespotykane owoce. Przekonaj się!

9. Innowacje jako siła zespołu i klucz do Turkusowej Organizacji Partnerskiej.

Hasło podejrzanie propagandowe? Też tak kiedyś myślałem. Myliłem się. Niektórzy żałują, że odkrywają pewne prawdy tak późno.

10. Jak Emocje uczynić siłą wzrostu?

Na koniec jeszcze raz wrócę do pewnej jezuickiej metody, która sprawdza się wyśmienicie w dzisiejszych realiach rozedrganego emocjonalnie świata. Jak zapanować nad własnymi skokami energii i niepotrzebnymi dołkami lęków czy wybuchami agresji? Da się tak prosto.

Zapraszam. Ci, którzy już doświadczyli siły inspiracji wiedzą, czym to smakuje…